KURU İNCİRİN FAYDALARI

Kış aylarının koruyucu kalkanı olarak bilinen kuru incir, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlıyor.

Kış aylarının koruyucu kalkanı olarak bilinen kuru incir, içerdiği yüksek orandaki protein, vitamin ve minerallerle hücrelerin yenilenmesini sağlayarak kolesterolün kana karışmadan atılmasını sağlıyor.
Gribal enfeksiyonların önlenmesinde tüketilen kuru incir, sindirimin kolaylaştırılmasını sağlıyor. Kuru inciriçerdiği ‘benzaldehit’ maddesiyle kanserli hücrelerin büyümesini önlüyor. Magnezyumun yüzde 30’unu, fosforun yüzde 20’sini, B1 vitamininin yüzde 5’ini ve B2 vitaminin yüzde 4’ünü içeren kuru incir, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor.

GRİBE KARŞI FINDIK DA TÜKETİLEBİLİR

FINDIKTAKİ E VİTAMİNİ DİRENCİ ARTIRIR

Son zamanlarda grip vakalarının oldukça arttığını ifade eden Örem, şunları söyledi:
"Fındık, ceviz ve badem gibi meyvelerin tüketiminin günlük diyetimizin vazgeçilmez bir parçası olması gerekir. Grip ve soğuk algınlığına karşı bu mevsimlerde C vitamini bakımından oldukça zengin portakal, mandalina gibi meyveler ile sebzeler bol miktarda tüketiliyor. Bunun yanında enerji veren özelliği ile E vitamini barındıran fındığın da tüketilmesi vücut direnci açısından fayda sağlıyacaktır. C vitamini barındıran ürünler ile birlikte fındık iyi bir takım savunması oluşturur. Böylelikle bağışıklık sistemi daha da güçlenir.”

GELECEĞİN KURUYEMİŞİ LEBLEBİ

lkemize özel ürün olarak üretilen tek kuruyemiş çeşidi leblebi dir.
Leblebi hem ustalık isteyen hem de üretilmesi zor bir üründür.
Sarı leblebinin üretim süresi 45 ile 60 gün arasında olmaktadır.
Leblebi protein ve nişasta yönünden oldukça zengin ve çok sağlıklı bir üründür.
Şekerli leblebi, tuzlu leblebi, baharatlı leblebi ve çikolatalı leblebi olmak üzere birçok çeşidi bulunan leblebi, gelecekte önemli ihraç kalemlerinden biri olma yolunda ilerlemektedir.

İHRACATIN BAŞTACI FINDIK...

Özellikle Fındık dünya tüketiminin yüzde 70 ‘ini tek başına karşılayan ülkemizin baştacı kuruyemişidir.
Diğer bazı ürünlerdeki ihracat miktarlarını sıralarsak ay çekirdeği 22 bin ton, leblebi 13 bin ton, antepfıstığı 3 bin ton, kabak çekirdeği 2 bin 500 ton ve yerfıstığı bin ton civarındadır.
Türkiye ağırlıklı olarak bu kuruyemiş çeşitlerini başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, Ortadoğu ülkelerine ve Amerika’ya ihraç etmektedir.

AYÇEKİRDEĞİNİN FAYDALARI ?

- Kolesterolü düşürür. - Damar sertliğini giderir. 
- Kır işçilerinin ve zayıf kalmış çocukların günde 50 gram yemesi tavsiye edilir. 
- Cinsel arzuyu artırır. 
- Kalp ve sinir hastalıklarını önler.
- İdrar söktürür. 
 

BEYAZ LEBLEBİNİN FAYDALARI

-Anne sütünü artırır.
-Asit fazlasını alır, mideyi rahatlatır
-Neredeyse yok denecek kadar az yağ içerir ve içinde bulunan yağlar vücuda yararlıdır
-Tokluk hissi verir. Bu sebeple diyet yapanlar için kilo kaybına yardımcıdır